Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

  •      
Alışveriş Sepetiniz

KORDA , kurulduğu günden beri çevreyi önemseyen, çevreye karşı duyarlı, sürdürülebilir bir gelişmenin mümkün olduğuna inanan ve bunun için çaba sarf eden bir kuruluştur.

Çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çok önem veren Korda, 2009 yılında FSC® sertifikası alarak Türkiye’de ilk FSC® sertifika sahibi olan kuruluşlardan biri olmuştur.

FSC® Sertifikamızı, BV-COC-071001-V lisans kodumuz ile görüntüleyebilirsiniz.

2019 yılında PEFC sertifikasını alarak hem FSC® hem de PEFC sertifikasını aynı anda bünyesinde bulundurmaya başlamıştır.

PEFC Sertifikamız, BV/CdC/1758296 lisans kodu ile görüntüleyebilirsiniz.


FSC®

Orman Yönetim Konseyi (FSC®), dünya ormanlarının yönetiminin geliştirilmesi için kurulmuş bağımsız bir organizasyondur. 2008 yılı itibari ile 79 ülkede 100 milyon hektardan fazla orman alanı FSC® standartlarına uygunluğu nedeni ile sertifikalandırılmış. Ürün üzerinde bulunda FSC® etiketi, tüketicinin kağıt ürünü alırken tercih yapmasını kolaylaştıran bir unsurdur. FSC® koruma zincirinin kullanılma amacı, çevreye karşı duyarlı operasyonlar yürütüp, aynı şekilde son kullanıcının da aynı bilince ulaşmasını sağlamak ve FSC® sertifikası ile müşterilerimize sunduğumuz kağıt / karton ürünlerinin ‘’koruma altına alınmış ormanlarda’’ tedarik edildiğini teyit etmektir.

FSC© (Chain of Custody Certification) Koruma Zinciri Sertifikası, ürünün ormandan başlayarak üretim, dönüşüm ve dağıtım süreçlerini içererek tüketiciye kadar ulaştığı kesiksiz yolu ifade eder. Ürün ve hammadde üzerindeki FSC® logosu ve kayıt numaraları bu sistemin uygulandığının görsel ifadesidir. Korda, çevreye gösterdiği önemi 2009 yılında aldığı FSC® sertifikasıyla bir kez daha göstermiş ve FSC®’li ürün tedarikinde Türkiye’deki öncü kuruluşlar arasında yer almanın haklı gururunu yaşamaktadır.


PEFC

PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification)  1999'da Avrupa'da orman sahipleri bir araya gelerek sürdürülebilir orman yönetiminde mükemmelliklerini göstermelerini sağlayacak bir orman sertifika sistemi oluşturturdular. 20 yıl sonra, PEFC dünyanın en büyük orman sertifikalandırma sistemi olmuştur. Uluslararası kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, bağımsız üçüncü taraf sertifikasyonuyla sürdürülebilir orman yönetimini teşvik etmeye kendisini adamıştır. İsviçre, Cenevre merkezli üyelik organizasyonunun, ulusal sertifika sistemleri, STK'lar, işçi sendikaları, iş dünyası, sendikalar, orman sahibi kuruluşlar ve bağlı kişiler de dahil olmak üzere dünya çapında 70'ten fazla üyesi  bulunmaktadır. 300 milyon hektardan fazla orman alanı (veya 740 milyon dönüm), PEFC'nin uluslararası kabul görmüş Sürdürülebilirlik Ölçümleri ile uyumlu olarak yönetilmektedir. Dünyadaki tüm sertifikalı ormanların üçte ikisi PEFC ile sertifikalandırılmıştır.


FSC®/PEFC Politikamızı aşağıda bulabilirsiniz: FSC®/PEFC politikası


FSC Politikası  1. Dünya çevresindeki doğal ormanların ve diğer habitatların değişimini engeller.
  2. Dünya çevresinde tehlike seviyesi çok yüksek böcek ilaçlarının kullanımını engeller.
  3. Genetik olarak değiştirilmiş ağaçların yetiştirilmesini engeller.
  4. Dünya çevresindeki yerli halkın haklarına saygı duyar.
  5. Yılda en az bir kere sertifikalı organizasyonların uygunluğunu kontrol eder.


Giderek artan çevre bilinci ile birlikte birçok kuruluş, kullanmış olduğu hammadde ve yarı mamulleri iyi yönetilmiş ormanlardan sağlanmasını talep etmektedir. Bu konudaki güvence ise akredite edilmiş uluslar arası belgelendirme firmaları tarafından verilmektedir.