Korda kurulduğu günden beri çevreyi önemseyen, çevreye karşı duyarlı, sürdürülebilir bir gelişmenin mümkün olduğuna inanan ve bunun için çaba sarf eden bir kuruluştur.

Çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çok önem veren Korda, 2009 yılında FSC® sertifikası alarak Türkiye’de ilk sertifika sahibi olan kuruluşlardan biri olmuştur.

FSC® Sertifikamızı buradan görüntüleyebilirsiniz. KORDA KAĞIT PAZARLAMA FSC COC V3 GEÇİŞ.pdf

FSC® Politikamızı aşağıda bulabilirsiniz: FSC politikası

FSC®

Orman Yönetim Konseyi (FSC®), dünya ormanlarının yönetiminin geliştirilmesi için kurulmuş bağımsız bir organizasyondur. 2008 yılı itibari ile 79 ülkede 100 milyon hektardan fazla orman alanı FSC® standartlarına uygunluğu nedeni ile sertifikalandırılmış. Ürün üzerinde bulunda FSC® etiketi, tüketicinin kağıt ürünü alırken tercih yapmasını kolaylaştıran bir unsurdur. FSC® koruma zincirinin kullanılma amacı, çevreye karşı duyarlı operasyonlar yürütüp, aynı şekilde son kullanıcının da aynı bilince ulaşmasını sağlamak ve FSC® sertifikası ile müşterilerimize sunduğumuz kağıt / karton ürünlerinin ‘’koruma altına alınmış ormanlarda’’ tedarik edildiğini teyit etmektir.

FSC®

1) Dünya çevresindeki doğal ormanların ve diğer habitatların değişimini engeller.

2) Dünya çevresinde tehlike seviyesi çok yüksek böcek ilaçlarının kullanımını engeller.

3) Genetik olarak değiştirilmiş ağaçların yetiştirilmesini engeller.

4) Dünya çevresindeki yerli halkın haklarına saygı duyar.

5) Yılda en az bir kere sertifikalı organizasyonların uygunluğunu kontrol eder.

Giderek artan çevre bilinci ile birlikte birçok kuruluş, kullanmış olduğu hammadde ve yarı mamulleri iyi yönetilmiş ormanlardan sağlanmasını talep etmektedir. Bu konudaki güvence ise akredite edilmiş uluslar arası belgelendirme firmaları tarafından verilmektedir.

FSC®

sertifika çeşitlerinden bir tanesi Orman Yönetim Konseyi Koruma Zinciri Sertifikasıdır. ( FSC©- Chain of Custody Certification). Koruma Zinciri Sertifikası, ürünün ormandan başlayarak üretim, dönüşüm ve dağıtım süreçlerini içererek tüketiciye kadar ulaştığı kesiksiz yolu ifade eder. Ürün ve hammadde üzerindeki FSC® logosu ve kayıt numaraları bu sistemin uygulandığının görsel ifadesidir. Korda, çevreye gösterdiği önemi 2009 yılında aldığı FSC® sertifikasıyla bir kez daha göstermiş ve FSC®’li ürün tedarikinde Türkiye’deki öncü kuruluşlar arasında yer almanın haklı gururunu yaşamaktadır.